SILVER & METAL / Silver / Cream jug 8123055
nr 812 3055
CREAM JUG
silver, 1840, Sweden, Delvis förgylld, height: 15,
Silver, 1840, Sverige, Delvis förgylld, höjd: 15
Withdrawn
Monday Mars 4 2013
at 18:33:41
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver